Aiheet
Asuminen ja rakentaminenHinnat ja kulutus

Maarakennuskustannusindeksi

Suomen virallinen tilasto (SVT)
Maarakennuskustannusindeksi kuvaa niiden kustannusten muutoksia, joita maarakennusalan yrittäjälle koituu panosten ostamisesta ja käyttämisestä. Maarakennuskustannusindeksistä tuotetaan pistelukuja osaindekseittäin sekä panosryhmittäin. Tiedot kerätään eri lähteistä ja julkaistaan kuukausittain.

Tuottaja:

Tilastokeskus

Tietokantataulukot

Julkaisut

Tilastokeskuksen mukaan maarakennusalan kustannukset nousivat 14,3 % vuoden 2021 lokakuusta vuoden 2022 lokakuuhun. Kustannusten vuosimuutos vaihteli osaindekseittäin päällysteiden 17,4 %:sta betonirakenteiden 7,0 %:iin.

Lue lisää

tiedote | Maarakennuskustannusindeksi 2022, lokakuu
tiedote | Maarakennuskustannusindeksi 2022, syyskuu
tiedote | Maarakennuskustannusindeksi 2022, elokuu
tiedote | Maarakennuskustannusindeksi 2022, heinäkuu

Tulevat julkaisut

Kuviot

Katso keskeiset tilastotiedot kuvioista.
23.11.2022

Maarakennuskustannusindeksi 2015=100

Voit ladata automaattisesti päivittyvän kuvion tiedot Excel-taulukkona valikosta tai kuunnella taulukkoa ruudunlukuohjelmalla tämän kuvion jälkeen.
Hyppää taulukon ohi
11-17 Kokonaisindeksi12 Maarakenteet14 Päällysteet
2015M01100,0699,73103,82
2015M0299,50100,5897,11
2015M03101,20101,07105,76
2015M04100,96101,19103,16
2015M05101,54100,99105,83
2015M06101,46100,72107,53
2015M07100,6799,86105,11
2015M08100,1099,26101,14
2015M0998,8199,3392,97
2015M1098,5999,3691,97
2015M1198,5899,2691,70
2015M1298,4798,5893,85
2016M0196,9798,0587,75
2016M0296,2797,8484,62
2016M0396,8398,3686,19
2016M0496,4398,2084,55
2016M0596,9198,3586,26
2016M0697,7998,5690,60
2016M0798,1498,3293,12
2016M0898,0798,3293,41
2016M0998,2198,3493,25
2016M1099,0099,0095,35
2016M1199,4498,6998,92
2016M12100,1899,44101,62
2017M01101,72100,19108,76
2017M02101,99100,07110,59
2017M03101,5099,29109,84
2017M04100,4599,28102,73
2017M05100,4099,09103,62
2017M0699,8298,61101,12
2017M0799,6298,41100,09
2017M08100,0598,87100,86
2017M09100,3799,52101,55
2017M10101,0499,88103,79
2017M11101,2299,54104,49
2017M12102,5399,65111,87
2018M01102,88100,15111,45
2018M02103,0099,98112,57
2018M03102,5799,95110,25
2018M04102,19100,32106,83
2018M05102,55100,60109,46
2018M06103,73100,52116,49
2018M07104,00100,61117,53
2018M08104,37100,81118,93
2018M09104,95101,73118,59
2018M10105,28101,91119,91
2018M11105,96101,52124,71
2018M12104,83100,81120,52
2019M01104,70102,94113,47
2019M02105,11103,27114,57
2019M03106,44103,61120,36
2019M04106,41103,70119,26
2019M05106,74104,03120,98
2019M06106,08103,47118,56
2019M07105,58103,94114,20
2019M08106,07103,96116,75
2019M09104,42103,86107,19
2019M10105,04103,68111,53
2019M11103,43103,71101,91
2019M12103,38103,73101,81
2020M01106,35103,82119,22
2020M02105,78103,28118,47
2020M03104,33102,21113,32
2020M04100,59101,2794,16
2020M0599,53100,3190,04
2020M06100,43100,9193,64
2020M07101,14100,7798,21
2020M08101,15100,6299,43
2020M09101,79101,62100,03
2020M10101,83102,0498,48
2020M11101,85102,2098,46
2020M12103,06102,65104,03
2021M01104,80103,73109,31
2021M02107,62104,71122,24
2021M03108,76105,04126,78
2021M04108,00104,81123,27
2021M05108,05105,01121,82
2021M06108,62105,52122,14
2021M07109,51105,67125,27
2021M08110,70106,27127,44
2021M09110,84106,34126,25
2021M10112,31107,32130,18
2021M11113,60107,60136,90
2021M12113,77107,38137,64
2022M01115,87110,86137,22
2022M02117,58110,95144,87
2022M03121,09114,15152,59
2022M04124,73116,35164,13
2022M05125,31117,02164,08
2022M06128,24118,95171,46
2022M07129,36120,00168,57
2022M08127,54120,21156,97
2022M09128,10120,56160,93
2022M10128,37123,30152,77

Taulukot

Katso keskeiset tilastotiedot taulukoista.
23.11.2022

Maarakennuskustannusindeksi 2015=100 osaindekseittäin

Maarakennuskustannusindeksin (2015=100) pistelukuMaarakennuskustannusindeksin (2015=100) vuosimuutos, %Maarakennuskustannusindeksin (2015=100) kuukausimuutos, %
11-17 Kokonaisindeksi128,3714,30,2
11 Pohjarakenteet129,8514,30,5
12 Maarakenteet123,3014,92,3
13 Kalliorakenteet122,1114,61,2
14 Päällysteet152,7717,4-5,1
15 Kunnallistekniset järjestelmät128,8714,81,3
16 Betonirakenteet121,097,0-1,0
17 Tekniset ja muut järjestelmät120,6012,01,0
20-22 Ylläpito yhteensä116,268,31,4
20 Teiden ylläpito116,109,41,2
21 Katujen ylläpito117,168,21,5
22 Ratojen ylläpito114,606,51,3
Murskaustyöt134,6120,13,0
Maarakennuskustannusindeksin kokonaisindeksiin ei sisälly seuraavat erillisindeksit: 20-22 Ylläpito yhteensä, 20 Teiden ylläpito, 21 Katujen ylläpito, 22 Ratojen ylläpito, Murskaustyöt.
23.11.2022

Maarakennuskustannusindeksi 2015=100, kokonaisindeksi kustannustekijöittäin

Tilaston asiantuntijat

Tiedustelut ensisijaisesti
Liina Arhosalo
yliaktuaari
029 551 3612

Etsitkö aiemmin julkaistua tilastotietoa?

Ennen 5.4.2022 julkaistut tilastotiedot löytyvät tilaston arkistosivuilta.

Siirry arkistosivuille

Miksi tätä sisältöä ei näytetä?

Tämä sisältö ei näy, jos olet estänyt evästeiden käytön. Jos haluat nähdä sisällön, tarkista evästeasetuksesi.